Dr. Wolz

Природни препарати за Вашето здравје?

Ние не сме само Вашиот специјалист за цревна флора од доверба, туку истотака нудиме највисок квалитет и долгогодишно искуство во производството на препарати за Вашиот имунолошки систем, за здравјето на Вашиот крвоток, но и за здравјето на децата и спортистите.

Останете здрави!

Срдечно Ваш,
drwolz-circle2
д-р мед. дипл. инг. Георг Волц

Избор на продукти

Vitalkomplex Dr. Wolz концентрат

Течен Vitalkomplex – концентрат со биоактивни растителни состојки Здравје за целото семејство!
-За здрав имунолошки систем (3)
-За нормален енергетски метаболизам (1)
-Помага во намалување на заморот и исцрпеноста(2)
-За нормално функционирање на нервниот систем и нормална ментална функција (5)
-За заштита на клетките од оксидативен стрес (7)
-За нормална когнитивна функција (4, 5)
-За нормално формирање на црвените крвни клетки и нормален транспорт на кислородот (6)
-За здрав раст и здрав развој на коските кај децата (4)
-Vitalkomplex Dr. Wolz содржи особено квалитетна комбинација на разни функционални природни супстанции со докажано позитивно дејство. Vitalkomplex Dr. Wolz му обезбедува на организмот голема количина витамини, минерали и разни биоактивни растителни материи, како што се Б витамините, полифенолите антоцијанините, катехините и ликопенот, добиени од овошјето и зеленчукот. Темната боја на концентратот е карактеристика на овошјето и зеленчукот богати со сино-виолетовиот фенол. Vitalkomplex Dr. Wolz е богат додаток за оние кои се грижат за своето здравје, како и за возрасни и деца кои од разни причини не јадат доволно овошје и зеленчук. -Поради неговите цитопротективни и антиоксидативни својства, се препорачува и за постари и физички активни луѓе.
-Наменет е за сите луѓе кои не можат да се хранат доволно здраво или имаат зголемена потреба за микроелементи поради одредени животни ситуации.
(1) Витамините од Б групата, како и калциумот, железото и магнезиумот придонесуваат за нормален енергетски метаболизам; Железото придонесува за нормален транспорт на кислород во организмот.
(2) Витамините Б2, Б6 и Б12, ниацинот, пантотенската киселина, како и железото и магнезиумот помагаат да се намали заморот и исцрпеноста.
(3) Витамините Б6, Б12 и Д, како и железото и цинкот придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем.
(4) Калциумот и витаминот Д се потребни за здрав раст и развој на коските кај децата; Железото придонесува за нормален когнитивен развој на децата.
(5) Витамините Б1, Б2, Б6 и Б12, ниацинот, биотинот и магнезиумот придонесуваат за нормално функционирање на нервниот систем; Витамините Б1, Б6 и Б12 и биотинот ја поддржуваат нормалната психолошка функција, железото и цинкот ја поддржуваат нормалната когнитивна функција.
(6) Витамините Б6 и Б12 и железото придонесуваат за нормално формирање на црвените крвни клетки.
(7) Витаминот Ц и цинкот помагаат во заштитата на клетките од оксидативен стрес.

НОВО

Immun Select Dr. Wolz капсули

Immun Select Dr. Wolz претставува иновативна комбинација на микронутриенти, во кои се клучни имун-активните супстанции и антиоксидантите, како витаминот Ц (од ацерола) и органски врзаниот цинк, кои се комбинираат во природен имуноактивен комплекс, инкорпориран со биоактивната супстанција бета-1,3 / 1,6- глукан (од ѕидот на квасните клетки), млечно-киселинската бактерија Lactobacillus paracasei MCC1849 и фитохемискиот антиоксиданс кверцетин. Cе употребува како поддршка на имуниот систем (во сите случаи и ситуации на можна или постоечка инфекција од микроорганизми- бактерии, вируси, габички), кај луѓе кои страдаат од стрес, замор, исцрпеност, како и кај спортисти кои сакаат да го одржат својот имунолошки систем за време на зголемен физички напор.

Colostrum Immun Dr.Wolz капсули

Colostrum Immun Dr.Wolz е оригинален, првокласен колострум кој се добива со обработка на првото млеко добиено од крави од Нов Зеланд. Со технолошка обработка на ова млеко, доаѓа до концентрирање на имуноглобулините (имунолошки протеини). 100 грама препарат содржи 72% екстракт од колострум и целулозна обвивка на капсулата (со што се спречува желудочната киселина да ја уништи протеинската содржина, односно се овозможува во гастроинтестиналниот тракт и во крвотокот да биде абсорбирана максимална количина на активните компоненти). Секоја капсула содржи 190 mg концентрат од колострум со минимум 40% имуноглобулини.

KinderImmune Dr. Wolz

Активниот комплекс во KinderImmun се состои од различни природни и корисни состојки за силен имунолошки систем. За да се зајакне имунолошкиот одоговор, истражувачкиот тим на Dr. Wolz создадоа имунолошка комбинација за целото семејство, бремени жени и доилки. KinderImmune Dr. Wolz е препорачан за деца во раст. Сончевиот витамин Д е потребен за здрав раст и развиток на коските кај децата.

Zell Oxygen Plus Dr Wolz

Zell Oxygen Plus Dr Wolz, се употребува за: – Секојдневна превенција и подобрување на општата здравствена состојба на организмот
– Поддршка на организмот при состојби на физички стрес, болести, напорна работа и замор
– Стимулација на имуниот систем
– Опоравување при состојби на слабост и истоштеност
– Дополнително збогатување и подобрување на исхраната при нутритивен дефицит
– Кај стари лица, за зголемување на виталноста и енергијата
– Наоѓа примена и во козметологијата, за подобрување на квалитетот на кожата

Zell Oxygen® Immunkomplex Dr Wolz

Zell Oxygen® Immunkomplex е специјално создаден производ за здрав имунолошки систем. Се карактеризира со уникатната формула од одбрани биоактивни супстанци кој работат заедно во синергија како хармоничен оркестар. Бројни ин-виво и ин-витро научни студии ја докажуваат нејзината ефикасност. Покрај уникатните енземски клетки од квасец, Zell Oxygen® Immunkomplex содржи висок процент на бета глукани и незаменливи елементи на селен, цинк, широк спектар на на витамини и корисни фитохемикалии од избрани и разновидни концентрати на овошје и зеленчук.

B-complex + Biotin+ Folic acid Dr Wolz

Витамините од групата Б се движечка сила на организмот, меѓусебно испреплетувајќи и надополнувајќи се во функција на општото здравје на човекот. Витамините Б1 (тиамин), Б2 (рибофлавин), Б6 (пиродоксин), Б7 (биотин), Б9 (фолна киселина) и Б12 (кобаламин) се неопходни за квалитетен и здрав живот особено ако умерената исхрана и редовната физичка активност не се дел од преферираниот животен стил. B-COMPLEX + BIOTIN + FOLIC ACID претставува висококвалитетен, делотворен и проверен производ којшто придонесува за нормална функција на нервниот и имунолошкиот систем, нормална функција на срцето, нормална психолошка функција, регулација на активноста на хормоните, одржување на здрава кожа и коса, намалување на чувството на замор и исцрпеност итн.

Zell Oxygen®+Gelee Royale Dr Wolz

Zell Oxygen + Gelee Royale е концентрат, кој содржи Zell Oxygen Plus Dr Wolz и 600 мг матичен млеч. Препаратот се употребува за:
– Секојдневна превенција и подобрување на општата здравствена состојба нa организмот
– Поддршка на организмот при состојби на физички стрес, болести, напорна работа и замор
– Стимулација на имуниот систем
– Опоравување при состојби на слабост и истоштеност
– Дополнително збогатување и подобрување на исхраната при нутритивен дефицит
– Кај стари лица, за зголемување на виталноста и енергијата

Vitamin D3 Dr Wolz

Витаминот Д3 допринесува за:
– нормална функција на имунолошкиот систем – нормална функција на мускулите – здрав раст и развој – одржување на здрави коски и здрави заби Витаминот Д3 на Dr. Wolz е со концентрација од 1000 И.Е. во капсула, што претставува препорачана дневна доза. Не содржи глутен, лактоза, бои и конзерванси.

Sanuzella® D Dr Wolz

Sanuzella® D Dr. Wolz е специјален производ кој овозможува враќање на нормалната функција на цревата и правилна дигестија. Sanuzella® D ги содржи виталните квасници Saccharomyces cerevisiae Hansen CBS 5926, млечно- јиселински бактерии Lactobacillus acidophilus и селектирани витамини.

Selen ACE Dr Wolz

Слободните радикали во организмот се еден од главните виновници за предвременото стареење, дијабетесот, малигните и кардиоваскуларни заболувања. Борбата за балансирање и уништување на слободните радикали им припаѓа витамините А, Ц и Е придружувани од селенот, како најмоќни антиоксиданти. Проверено решение за ефективно делување против слободните радикали претставува SELEN ACE, сигурен и докажан производ којшто помага за неутрализирање на нивното штетно влијание, намалување на ризикот од појава на малигни заболувања, стимулирајќи го организмот при зголемена психофизичка активност, сè со цел подобрување на општата здравствена состојба.

Darmflora plus select Dr Wolz

Darmflora plus select Dr.Wolz содржи 8 прибиотчини култури со концентрација од 48 милиони бактерии на млечна киселина во само една дневна доза заедно во состав со витамин Б. Бактериите на млечната киселина се добро заштитени од желудочна и жолчна киселина. Darmflora plus select Dr.Wolz е специјално развиен производ за поддршка на здрава цревна слузница. Избраните култури се случуваат природно во различни делови на цревата во човековото тело, каде што ја поддржуваат физиолошката цревна флора во нивните функции. Б витаминот ја поддржува цревната слузница и имунолошкиот систем.

Osteo-Coral D3 Dr Wolz

Osteo-Coral D3 Dr Wolz ги содржи природните супстанции од сонцето и морето: калциум, од фосилни школки и корали; сончевиот витамин Д3; витамин К2 против распаѓање на коските; како и голем број на олиго- елементи неопходни во процесот на создавање на здраво коскено ткиво: манган, бакар, цинк и флуор.

Екстракт од Шафран+Родиола Dr Wolz

Шафран, родиола и витамини се користат традиционално со векови за случаи на ментален стрес, прекумерен стрес и влошување на менталната состојба. Екстрактот од шафран+родиола е висококвалитетна комбинација на овие скапоцени материи. Благодарение на комбинацијата “Екстракт од Шафран+Родиола” на Dr. Wolz го поддржува психолошкото и менталното здравје помагајќи во борбата против замор, исцрпеност и влошувањето на менталното здравје.

Prostata protect Dr Wolz

Prostata protect Dr. Wolz за заштита на Вашата простата. Во својот состав содржи биолошки природни состојки кои се избрани според строги медицински критериуми. Ја заштитува простатата и влијае позитивно на здравјето, а исто така има детски третман против рак на простатата кај мажи. Комбинацијата на активни состојки во Prostata protect Dr. Wolz делува синергестички. Од една страна овозможува заштита на здравјето на простатата, а од друга страна ги намалува симптомите при рак на простатата и првите фази од болеста (како додаток на исхрана, при медикаментозна терапија).

Селен 100μg ACE Cell Protection Dr Wolz

Селен 100μg ACE Cell Protection Capsules Dr. Wolz ја зацрвтуваат одбраната на клетките во борбата против загадувањето, промовираат нормална функција на имунолошкиот систем и на функционирањето на териодната жлезда.
– Ја зацврстуваат одбраната на келиите во борбата против надворешното загадување.
– Ги штитат клетките од стрес
– Допридонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем
– Допридонесуваат за нормлана функција на тероидните жлезди
– Природно базиран на Селен, Каротеноид, Ликопен, Витамини Ц и Е
Без глутен, лактоза

Darmflora Plus ® Dr Wolz

Darmflora Plus ® Dr. Wolz содржи 4 пробиотични култури во концентрација од 24 милиони бактерии во само една дневна доза заедно во состав со пребиотик инулин. Дебелото црево со најголема површина од (200-300 m2) има двојна функција. Од една страна е одговорно за апсопрција и елиминација на хранливите состојки, а од дрига страна заштитува огромен број на бактерии кои како цревна флора, го стимулираат имунолошкиот одговор на целото тело.