Heliocare/Cantabria Labs

Давајте се од себе, за она што е важно, не на Сонцето.
Со Рафаел Надал во улога на Бренд Амбасадор, сакаме да им укажеме на луѓето колку е важна соодветната заштита од Сонцето за одржување на здрава кожа.
Кампањата е повик за акција да дадете се од себе за она што најмногу вреди во Вашиот живот, како што е кожата, што сама по себе е единствена и мора да биде заштитена од Сонцето.
Рафаел Надал
Специјално дизајнирани фармацевтски формулации што помагаат во спречувањето и намалувањето на карактеристичните знаци на кожа, склона кон акни, кај деца од 12-тата година и кај возрасни.
Благодарение на иновативните технологии Retinsphere® и BIOPEP-15, BIRETIX ги подобрува изгледот и состојбата на кожата, склона кон создавање на акни, одржувајќи оптимална рамнотежа помеѓу ефикасноста и подносливоста за употреба, во подолг врременски период, вклучително и во летото.
Производите од брендот BIRETIX, ја содржат патентираната технологија RetinSphere®, која овозможува моќна ретиноидна активност, без воопшто ризик од иритација и/или фотосензитизација, како и BIOPEP-15, молекула која оневозможува бактериска пролиферација.
Комбинацијата од овие две технологии, како и останатите активни компоненти , обезбедуваат индивидуализирани решенија како за адолесцентите, така и за возрасните, брзо и воочливо намалување на несовршеностите на кожата, склона кон акни.

Избор на продукти

HELIOCARE 360° AGE ACTIVE FLUID SUNSCREEN SPF 50

Висока фотоимунозаштита која помага во спречување и поправка на стареењето предизвикано од изложување на сонце и други стрес фактори од околината. Неговата заштита од сонце со висок широк спектар помага да се спречат видливите знаци на стареење предизвикани од UVB, UVA, видливата светлина и инфрацрвените зраци. Fernblock® и гликозилазата штитат од ефектите на оксидација и загадувањето, кои придонесуваат за предвремено стареење на кожата. Покрај тоа, неговата иновативна козметичка формулација создава заштитна фолија од загадување, а тројниот комплекс против стареење ги намалува брчките и ја промовира цврстината. Течна, брзо апсорбирачка текстура која ја остава кожата мека и мазна. Пакување: туба од 50ml

HELIOCARE 360° GEL SUNSCREEN LIGHT TEXTURE SPF 50+

Многу висока фотоимунозаштита со текстура на гел што лесно се апсорбира на кожата и дава совршен и невидлив финиш. Неговата уникатна комбинација на напредни филтри и ексклузивни состојки обезбедува заштита со широк спектар од UVA, UVB, видлива светлина и инфрацрвени зраци. Збогатен со Fernblock®+ за моќна антиоксидантна активност и активни супстанции кои ги поправаат оштетувањата од сонцето. Погоден за сите типови кожа. Пакување: туба од 50ml

HELIOCARE 360° PEDIATRIC LOTION SUNSCREEN SPF 50

Лесен за нанесување, лесна текстура со аригинин кој дава дополнителна влажност на кожата. Висока заштита од UVA, UVB, видлива светлина и инфрацрвени зраци. Збогатен со Fernblock®+ за моќна антиоксидантна, фотоимунопротективна и репарирачка активност. Пакување: туба од 200ml

HELIOCARE 360° PIGMENT SOLUTION FLUID SUNSCREEN SPF 50+

Многу висока фотоимунозаштита која помага во спречување и намалување на темните дамки и хиперпигментацијата. Неговата комбинација на активни супстанции делува синергично на контраст на хиперпигментацијата. Многу висока заштита од сонце со широк спектар кој помага да се намали производството на меланин предизвикано од UVB, UVA, видливата светлина и инфрацрвените зраци. Fernblock® и гликозилазата штитат од ефектите на оксидација и загадување, кои придонесуваат за појава на темни дамки, и со тоа придонесуваат за поправка на акумулираните оштетувања на кожата. Комплексот за осветлување на кожата ниацинамид + елагична киселина помага да се намали интензитетот на темните дамки, па дури и тенот. Свилен, невидлив финиш. Пакување: туба од 50ml

Biretix TRIACTIVE Spray

Превенира настанување и ги корегира постоечките акни, лузни од акни, дамки (флеки) на кожата на телото. Наменет е за третман на кожата на градите и грбот, но подеднакво ефикасен е и за кожата на лицето и вратот. • 360° ротирачки распрскувач
• Одличен за кожата на грбот и градите
• Против неправилности на кожата
• Намалува хиперпигментации и флеки
• Ги отстранува нечистотиите и преголемото количество лој (себум)
• Остава невидлив филм на кожата
• Скоро моментална абсорпција
• Клинички (дерматолошки) тестиран производ
• Едноставен-за-апликација спреј за тело, што ги редуцира акните и дамки, на широки регии, како што се градите и грбот. Формулацијата содржи ексклузивни молекули на RetinSphere® технолошкиот патент и иновативниот активен BIOPEP 15, кој редуцира пролиферација на микроорганизми, комбинирано со ексфолијативни и депигментирачки состојки.
• Ја контролира продукцијата на лој (себум), ја подобрува текстурата на кожата, и ги корегира неправилностите предизвикани од акни, како и нивните лузни.

Biretix Focus Gel

• 15 ml
• Кожа склона кон акни, со нерегуларности
• Без парфеми
• Дерматолошки тестиран производ
Дејство
• Кератолитично
• Анти-бактериски
• Анти-инфламаторно
• Адстрингентно
Апликација
Протресете пред употреба. Се нанесува директно врз акната, претходно темелно исчистена. Се комбинира со други производи за третман на остатокот од кожата на лицето и вратот. Може да се употреби и крема со СПФ врз нанесениот БИРЕТИКС ФОКУС ГЕЛ e тергетирачки редуктор на дамки. Брзо и ефикасно ги корегира тергетираните несовршености. Има ексфолијантно дејство, суши и смирува, спречувајќи појава на дамки.
Придобивки:
• Комбинација од неколку активни соединенија, што имаат исклучително моќно синергистично дејство против акните
• Иновативна формулација, што ги покрива сите аспекти вклучени во развојот на акните
• Кератолитик, анти-бактериско средтво, анти-инфламаторно дејство, адстрингент
• Ги намалува региите и интензитетот на акне-лезиите
• Иновативна хидрогел текстура, која брзо се впива, не остава маслен филм, ја хидрира кожата, а може да се нанесе и декоративна шминка врз неа

Biretix TRIACTIVE Gel

Гел со тројна активност
Брзо и ефикасно намалување на несовршеностите на кожа со акни
Карактеристики
• 50 ml
• Ги редуцира дамките и резидуите (лузните) од акните
• Ги редуцира хиперпигментациите (флеките)
• Ги отстранува нечистотиите и прекумерно излачениот лој
• Овозможува целосно обновување на површинските слоеви на кожата
• Клинички (дерматолочки) тестиран производ
Нежен хидрогел, со свиленкаста текстура, кој обезбедува кератолитично и себум-регулирачко дејство, со истовремено прочистување на кожата. Идеален избор за третирање на умерени до изразени акни и митесери на кожата на лицето и вратот.
• Формулацијата е базирана на состојки, кои делуваат синергистички и обезбедуваат решение за различните причини, кои доведуваат до појава на акни и митесери.
Состав
RetinSphere® технологија (hydroxypinacolone retinoate и retinol гликосфери) BIOPEP 15 2% салицилна киселина 15% гликолна киселина 5% ниацинамид
Клинички докажано:
• BIRETIX TRIACTIVE GEL значајно (сигнификантно) ја намалува грубоста на кожата, со истовремено подобрување на еластичноста, за 30 дена
• BIRETIX TRIACTIVE GEL сигнификантно ги намалува сите типови на лезии на кожата од акни, за 30 дена
Biretix Tri-Active Gel е исклучително нежен гел, специјално формулиран за масна кожа и кожа склона кон акни. Не само што го регулира излачувањето на себумот (лојта) и оневозможува настанување на несовршености на кожата, тој видливо ги редуцира и знаците на стареење на кожата. Ова го овозможува уникатната формула , која содржи ниацинамид, салицилна киселина, гликолна киселина, но и патентираните молекули BIOPEP-15 и RetinSphere® технолошки-напреден ретиноид. Оваа технологија на енкапсулирање на ретинолот, овозможува максимален корисен ефект од ретинолот, без било каков ризик од појава на несакани ефекти од истиот.

Biretix CLEANSER

Специјално формулиран за проблематична кожа, овој гел за секојдневно чистење овозможува темелно и длабинско чистење на кожата, без да ја иритира.
Пакување од 200 ml
БИРЕТИКС ГЕЛ ЗА ДЛАБИНСКО ЧИСТЕЊЕ НА МАСНА КОЖА
Гел за нежно длабинско чистење на комбинирана и мрсна кожа со несовршености.
Помага да се елиминираат нечистотиите и вишокот себум, оставајќи ја кожата мека и освежена.

Придобивки:
• Комбинација од неколку активни соединенија, што имаат исклучително моќно синергистично дејство
• Иновативна формулација за темелно, длабинско чистење на кожата
• Целосно ги отсранува нечистотиите, вишокот себум, а има и антисептично дејство
• Иновативна хидрогел текстура, која формира густа пена
• Дерматолошки и офталмолошки клинички тестиран производ

Овој производ содржи:
• 10% BIOPEP-15 (моќно анти-бактериско, анти-инфламаторно дејство);
• Пироктон Оламин (анти-микробен агенс);
• Себум-регулирачки и адстрингентни фито-компоненти (алое вера, прополис, екстракт од алги, екстракт од хмељ…);
• Нежна детергентна база, која темелно чисти и не ја иритира кожата

HELIOCARE 360º

HELIOCARE 360º педијатрискиот атопичен лосион во форма на спреј со SPF 50 е широкоспектрален фотопротективен препарат, кој содржи хипоалергена формула, тестирана на атопична и чувствителна (сензитивна) кожа, особено за децата над 2 годишна возраст.

Содржи фотопротективни филтри, но и аргинин и глицерин, кои делуваат хидратантно и ја одржуваат функцијата на здрава бариера на кожата, која е нарушена кај чувствителната, атопична кожа. HELIOCARE 360º педијатриски атопичен лосион во форма на спреј ги задоволува најстрогите барања за фотозаштита. Содржи специфичен Fernblock®+ филтер, кој овозможува фотозаштита на кожата, нејзино обновување и моќна антиоксидативна активност, а кој штити од четирите типа на зрачење (УВ-А, УВ-Б, видливо и инфрацрвено зрачење), со истовремено неутрализирање и обновување на штетите на кожата, предизвикани од сончевите зраци. HELIOCARE 360º педијатриски атопичен лосион во форма на спреј, е клинички тестиран под педијатриска и дерматолошка контрола.

HELIOCARE 360º УЛТРАЛЕСЕН И ХИДРИРАЧКИ ФОТОПРОТЕКТИВЕН ВОДЕН ГЕЛ SPF 50+

Неговата ултра-лесна, не-комедогена водена формула, за многу кратко време се абсорбира, оставајќи ја кожата хидрирана и обезбедувајќи комфорт во текот на целиот ден, а особено за време на сончање. После нанесувањето, HELIOCARE 360º водениот гел SPF 50+, формира тенок, заштитен водоотпорен филм со проѕирен изглед, врз кој може да се нанесе и декоративна шминка. Заштитниот филм подеднакво штити и од сончевите зраци, но и од загадувањата од воздухот. Скоро-неприметниот проѕирен филм, го прави HELIOCARE 360º водениот гел SPF 50+ одличен избор за секојдневна употреба и за мажите.

Системот за хидратација на кожата е со продолжено ослободување, овозможувајќи максимална хидратација на кожата до 24 часа. Неговите карактеристики овозможуваат едноставна, секојдневна апликација и кај најчувствителната, атопичната кожа, без ризик од иритација на очите.

HELIOCARE CREAM SPF 50

Сончевите зраци секојдневно се пријател, но и непријател на човечката кожа, којашто без соодветна заштита не може да ги ужива благодатите на сонцето.

Оттука HELIOCARE CREAM SPF 50 претставува висококвалитетен, ефикасен, проверен и потврден производ којшто ги спојува посветеноста и истрајноста за убава и негувана кожа, и здраво потемнување.

Благодарение на фернблок активната, иновативна состојка HELIOCARE крем СПФ 50 нуди делотворна заштита за нормалната и сува кожа, превенирајќи ја притоа појавата на изгореници, дамки, предвремено фотостареење и други оштетувања на кожата.

HELIOCARE кремот со висок заштитен фактор е погоден за секојдневна употреба кај деца и возрасни во текот на целата година.

HELIOCARE CREAM SPF 90

Грижата и заштитата на чувствителната и нежна кожа од штетното влијание на УВА и УВБ сончевите зраци е преточена во HELIOCARE CREAM SPF 90, делотворен крем со уникатна и ефективна формула за фотоимуна заштита на најчувствителната и кожата долготрајно изложена на сонце.

Успешната комбинација на состојки и филтри во кремот со ултрависок заштитен фактор, од една страна, овозможува ефикасна заштита од изгореници, дамки, и предвремено стареење, а од друга страна, помага за потхранување и ревитализирање на нежната кожа, давајќи и притоа природен и рамномерен тен.

H
ELIOCARE крем СПФ 90 брзо и лесно се впива во кожата, не оставајќи притоа бели траги и мастен сјај, што го прави особено корисен за употреба кај деца и возрасни со светол тен.

HELIOCARE GEL SPF 90

Единствена формулација, наменета за фото-имуно-заштита од штетното дејство на UVA и UVB зраците на сонцето, наменета за нормална кон масна, акноична кожа. Благодарениа на FERNBLOK антиоксидансите и активаторите, гелот ја обновува, храни и заштитува кожата. Едновремено се спречува стареењрто на кожата. Не ја суши кожата. Хипоалерген, некомедоген. Без парфеми. Состав: Обележан на амбалажата

Начин на употреба: пред изложување на сонце, нанесете го гелот преку целата површина на кожата. Повторете ја постапката неколку пативо текот на денот.

Предупредување: Само за надворешна употреба
Да се избегнува контакт со очи и слузокожа. Во случај на црвенило или иритација, да се прекине користењето на препаратот

HELIOCARE GEL SPF 50

Единствена формулација, наменета за фото-имуно-заштита од штетното дејство на UVA и UVB зраците на сонцето, наменета за нормална кон масна, акноична кожа. Благодарениа на FERNBLOK антиоксидансите и активаторите, гелот ја обновува, храни и заштитува кожата. Едновремено се спречува стареењрто на кожата. Не ја суши кожата. Хипоалерген, некомедоген. Без парфеми. Состав: Обележан на амбалажата

Начин на употреба: пред изложување на сонце, нанесете го гелот преку целата површина на кожата. Повторете ја постапката неколку пативо текот на денот.

Предупредување: Само за надворешна употреба
Да се избегнува контакт со очи и слузокожа. Во случај на црвенило или иритација, да се прекине користењето на препаратот

HELIOCARE 360° FLUID CREAM SPF 50+ SUNSCREEN

Единствена формулација, наменета за фото-имуно-заштита од штетното дејство на UVA и UVB зраците на сонцето, наменета за нормална кон масна, акноична кожа. Благодарениа на FERNBLOK антиоксидансите и активаторите, гелот ја обновува, храни и заштитува кожата. Едновремено се спречува стареењрто на кожата. Не ја суши кожата. Хипоалерген, некомедоген. Без парфеми. Состав: Обележан на амбалажата

Начин на употреба: пред изложување на сонце, нанесете го гелот преку целата површина на кожата. Повторете ја постапката неколку пативо текот на денот.

Предупредување: Само за надворешна употреба
Да се избегнува контакт со очи и слузокожа. Во случај на црвенило или иритација, да се прекине користењето на препаратот

MK HELIOCARE ADVANCED SPRAY SPF 50+ SUNSCREEN

Спреј крема со многу висока фотоимуно заштита која обезбедува широк спектар на заштита од UVA/ UVB зраци. Водоотпорен и погоден за сите типови на кожа.

Тестирана под дерматолошка контрола.

Начин на употреба: Протресете пред употреба. Нанесете рамномерно на кожата пред изложување на сонце. Нанесувајте почесто или на секои 2-3 часа при интензивна изложеност, особено по пливање или потење.

HELIOCARE 360° GEL OIL-FREE SPF 50 SUNSCREEN

Иновативен немасен гел со многу висока фотоимуно заштита. Со својата ексклузивна комбинација на напредни филтри и Bioshield систем, обезбедува широк спектар на заштита од UVA, UVB, видлива светлина и инфрацрвени зраци. Збогатен со Fernblock® FC за моќна антиоксидантна активност и активни состојки кои ги поправаат оштетувањата од сонцето. Неговата немасна формулација го прави особено погоден за нормална, комбинирана и масна кожа, правејќи ја мека, нежна и сува, редуцирајќи го сјајот.

Некомедоген. Без алкохол и парабени. Тестиран под дерматолошка и офталмолошка контрола.

Начин на употреба: Протресете пред употреба. Нанесете рамномерно на кожата пред изложување на сонце. Нанесувајте почесто или на секои 2-3 часа при интензивна изложеност, особено по пливање или потење.

HELIOCARE 360° AIRGEL SPF 50+ SUNSCREEN

Иновативен гел со ниска густина со многу висока фотоимуно заштита. Со својата ексклузивна комбинација на напредни филтри и Bioshield систем, обезбедува широк спектар на заштита од UVA, UVB, видлива светлина и инфрацрвени зраци. Збогатен со Fernblock® FC за моќна антиоксидантна активност и активни состојки кои ги поправаат оштетувањата од сонцето. Погоден за сите типови на кожа, со меко, невидливо чувство на кожата.

Некомедоген. Без алкохол и парабени. Тестиран под дерматолошка и офталмолошка контрола.

Начин на употреба: Протресете пред употреба. Со шишето во исправена положба, прснете на раката, а потоа нанесете рамномерно на кожата пред изложување на сонце. Нанесувајте почесто или на секои 2-3 часа при интензивна изложеност, особено по пливање или потење.

HELIOCARE ПУДРА SPF 50 (темна)

Компактна SPF 50 пудра, за нормално и сува кожа, спречува фотостареење и истовремено опфаќа несовршености во комбинација со шминка.

Комбинацијата на Fernblock® со напредната технологија на филтрирање и активните антиоксиданти спречува и го поправа сончевото оштетување корегирајќи ги видливите знаци од фотостареење.

HELIOCARE ORAL CAPSULES

Грижата и заштитата на чувствителната и нежна кожа од штетното влијание на УВА и УВБ сончевите зраци е преточена во HELIOCARE CREAM SPF 90, делотворен крем со уникатна и ефективна формула за фотоимуна заштита на најчувствителната и кожата долготрајно изложена на сонце.

Успешната комбинација на состојки и филтри во кремот со ултрависок заштитен фактор, од една страна, овозможува ефикасна заштита од изгореници, дамки, и предвремено стареење, а од друга страна, помага за потхранување и ревитализирање на нежната кожа, давајќи и притоа природен и рамномерен тен.

H
ELIOCARE крем СПФ 90 брзо и лесно се впива во кожата, не оставајќи притоа бели траги и мастен сјај, што го прави особено корисен за употреба кај деца и возрасни со светол тен.

HELIOCARE ПУДРА SPF50 (светла)

Компактна SPF 50 пудра без масло, за нормални кожа. Спречува фотостареење и ги покрива несовршеностите. Истовремено придонесува за шминкање со рамномерен тон на кожата.

Благодарение на Fernblock® со својата комбинација на напредна технологија како филтер за филтрирање и активни антиоксиданти, го спречува и го поправа сончевото оштетување корегирајќи видливи знаци од фотостареење.

HELIOCARE 360º PEDIATRICS ТРАНСПАРЕНТЕН СПРЕЈ

Heliocare 360º Pediatrics Transparent Spray претставува целосен спектар на течни креми за сончање во форма на аеросол, кој може лесно и ефикасно да се примени од секоја позиција за да се олесни заштитата на деликатната кожа на децата.

HELIOCARE 360 ТРАНСПАРЕНТЕН СПРЕЈ

Невидливиот спреј Heliocare 360 ° 200 мл аеросол, совршен за употреба . Откако ќе се примени, се суши брзо со невидлива, не-масна завршница. Mногу отпорна на вода и е ефикасна на влажна кожа. Совршен при капење во летните днеови. Аеросолната апликација го олеснува аплицирањето рамномерно, а може да се испрска од било кој агол – така можете дури и да ја примените на свој грб!

Ги содржи сите клучни технологии на Heliocare 360 °, невидливиот спреј овозможува заштита од широк спектар со SPF50.